Huawei işletim sistemi, Android’den hızlı mı?

İddialara göre Huawei işletim sistemiAndroid‘den yüzde 60 daha hızlı. Çinli TencentOppo ve Xiaomi gibi devlerin test ettiği söylenen işletim sistemi, Android’den daha hızlı olabilir!
ABD – Çin arasındaki gerilimin hedef ismi Huawei, B planı olarak açıkladığı kendi işletim sistemi üzerinde çalışmaya devam ediyor.
Henüz tam olarak isminin ne olacağı kesinleşmeyen Huawei işletim sistemi, test için Çinli üreticilere gönderilmiş olabilir.


Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız habere göre, 1 milyon Huawei HongMeng OS yüklü test cihazının da yolda olduğunu paylaşmıştık.

Huawei işletim sistemi gerçekten hızlı mı?

Çinli Global Times kaynaklı haber, Çinli üreticilere yakın isimsiz bir kaynağa dayandırılıyor. Tabii bu haber platformunun Çin hükümetine yakın olduğunu ve bu haberin algı operasyonu oluşturmak için ortaya atılmış olma ihtimalini de küçümsememek gerekiyor.


Habere göre Tencent başta olmak üzere, Çinli telefon üreticilerinden XiaomiOppo ve Vivo gibi firmalar da Huawei HongMeng OS testlerine başladı. Bu testlerde de performans Android’e göre yüzde 60 daha hızlı.
Çinli Global Times kaynaklı bu haber, Forbes başta olmak üzere pek çok global sitede haber olarak yer almış durumda. Fakat kafalar karışık.
Hem haberde bahsi geçen hiç bir şirketin, ilgili haberle alakalı bir açıklaması bulunmuyor. Hem de henüz Huawei işletim sistemi ile ilgili hiç bir bilgi, kamuoyu tarafından bilinmiyor. Bu haber, olumsuz algıyı kırmak için yapılan asılsız bir haber de olabilir.

Huawei işletim sistemi ne aşamada?

Huawei işletim sistemi hakkında pek çok iddia gündemde. Henüz adı bile net bir şekilde belli olmayan bu işletim sisteminin, henüz detayları da belli değil.
Açık kaynaklı, Google servislerinden arındırılmış AOSP tabanlı bir sistem olarak mı karşımıza çıkacak yoksa farklı bir Linux tabanlı işletim sistemi mi olacak bekleyip göreceğiz.
Huawei‘nin en son yaptığı AppGallery atağına bakacak olduğumuzda karşımıza AOSP tabanlı, içerisinde Google servisleri olmayan bir Android türevi de karşımıza çıkabilir.

Son olarak Huawei işletim sistemi Android’den yüzde 60 daha hızlı olabilir mi? Tabii olabilir, ama bu haberler akıllara eskiden Samsung‘un Tizen işletimsistemiyle ilgili çıkan haberleri getiriyor.
Arka planda çalışan servisler henüz oldukça azken, platforma eklenecek pek çok daha içerik varken, performans daha yüksek olabilir. Ama piyasaya sürülecek versiyona yakın bir sürümü ve şeffaf test koşullarıyla karşılaştırma yapmak en mantıklısı olacaktır.
Share

8 Comments

  1. Tesettürlü Elbise Reply

    Bence google hayatının hatasını yaptı diyebiliriz. Özellikli çinli çözüm ortaklarını yarı yolda bırakarak, çünkü android bu kadar gelişmesinde özellikle huawenin katkısı baya büyüktür. Bakalım Huawenin kendi işletim sistemi nasıl olucak.

  2. BiPudra.com Reply

    Android kullandım daha önce ancak bana uygun değil hızı . Ios kullanıcısıyım memnunun. Bir arkadaşım Huawei kullanıyor ve gerçektende işletim sistemi Harika diyebilirim.

  3. Mehmet Akif Reply

    Bence Amerika Huawei nin işletim sistemi üzerinde çalıştığını ve Apple'ı saf dışı bırakacağını öğrenci için Huawei ya karşı ambargolar başlatmış olabilir. Huawei nin hızlı yükselişine çelme takma niyetiyle bir savaş başlattılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir